Statki żeglujące w powietrzu, czyli o lataniu w średniowieczu

7. kwietnia 2017 r. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius odbył się wykład O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich, który poprowadził dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ.
W czasie wykładu zostały omówione wybrane aspekty związane z funkcjonowaniem uniwersytetu. Nacisk położony był głównie na życie codzienne studentów zmagających się nie tylko z trudną materią naukową, lecz także z działalnością swych starszych kolegów, organizujących tak zwane beanie. Omówione zostały zarówno dzieje promocji, ceremoniału uniwersyteckiego, jak również szeroko pojmowanych rozrywek studenckich.
Po wykładzie zaprezentowane zostały: obraz Philipsa Konincka Uczony w swojej pracowni. Portret Joosta van den Vondla" z kolekcji Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius oraz projekty adaptacji dotykowych autorstwa studentów wzornictwa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Adaptacje dotykowe grafik oraz obrazu wykonał Lech Kolasiński, artysta-malarz.

Uczestnicy wydarzenia w sali im. M. Bobrzyńskiego. Fot. Anna Wojnar

Dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ. Fot. Anna Wojnar

Zobacz video galerię

O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich