Szlaki pątnicze oraz prawa pielgrzymów w średniowiecznej Europie

10 czerwca 2016 roku w Librarii Collegium Maius podczas jubileuszowej, piątej edycji wydarzenia Dotknij kultury odbył się wykład Szlaki pątnicze oraz prawa pielgrzymów w średniowiecznej Europie prowadzony przez dr Wiktora Szymborskiego z Instytutu Historii UJ.
Średniowieczni pielgrzymi - kim byli, dokąd zmierzali, w jakim celu wyruszali? Czy każdy mógł wyruszyć na pielgrzymkę? Jakimi zostali obdarowani prawami i przywilejami? Jakie warunki należało spełnić, aby móc zasilić szeregi pątników? Poszukując odpowiedzi na te pozornie łatwe pytania, należy uwzględnić złożoność ówczesnej kultury i skomplikowane realia średniowiecznej rzeczywistości.

Zwiedzający oglądają ilustracje dotykowe przygotowane do wykładu dr. Wiktora Szymborskiego „Szlaki pątnicze oraz prawa pielgrzymów w średniowiecznej Europie”. Na zdjęciu prof. dr hab. Krzysztof Stopka, prof. dr hab. Andrzej Mania, Krystyna Polańska, studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku UJ i dr Wiktor Szymborski.

Znak pielgrzymi ze św. Stanisławem. Oglądanie ilustracji dotykowych.

Zwiedzający oglądają ilustracje dotykowe.