Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Idea

Dotknij kultury to cykliczne, obejmujące cały rok akademicki wydarzenie Uniwersytetu Jagiellońskiego promujące i wcielające w życie idee łączenia poprzez kulturę ludzi bez względu na wiek, niepełnosprawność, pochodzenie czy poglądy.

To różnorodne wykłady, prezentacje i warsztaty kierowane do wszystkich zainteresowanych, a co szczególnie istotne, zaadaptowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

To projekt realizowany przy współpracy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, co powoduje, że do tego wyjątkowego miejsca trafiają kolejne adaptacje słynnych eksponatów, przygotowane z myślą o osobach niewidomych, słabowidzących i starszych. Adaptacje przestrzenne opracowane przez studentów wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego pod kierunkiem Pani Malwiny Antoniszczak, adaptacje graficzne eksponatów autorstwa Lecha Kolasińskiego oraz audiodeskrypcje dzieł sztuki otwierają nową perspektywę odbioru dziedzictwa kulturowego.

Podsumowaniem każdej edycji Dotknij kultury jest czerwcowy koncert na dziedzińcu Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Wspaniała jazzowa muzyka i okazja do wyjątkowych spotkań co roku gromadzą setki słuchaczy wokół idei zwiększania dostępu do kultury dla wszystkich.