Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Wydarzenia

Jubileuszowa, piąta edycja wydarzenia Dotknij kultury, rozpoczęła się w Librarii Collegium Maius od dźwięku tradycyjnego zegara muzealnego. Dyrektor prof. Krzysztof Stopka oraz Ireneusz Białek powitali zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki mówiąc, że otwarcie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego na potrzeby różnych grup zwiedzających, w tym specyficzne potrzeby osób z różnorodnymi niepełnosprawnościami, stało się codziennością i w związku z tym nie są już potrzebne uroczystości, a po prostu odwiedzanie tej niezwykłej placówki kultury.
Głos zabrała także Lora Szafran, wybitna wokalistka jazzowa, która opowiedziała o prezentowanym wieczorem na dziedzińcu programie Sekrety życia według Leonarda Cohena i swoich fascynacjach związanych z tą muzyką, podkreślając, że łączy ona pokolenia słuchaczy.
Uczestnicy mieli tego dnia także okazję zapoznać się z obrazem Św. Jan na wyspie Patmos Francisco de Zurbarana oraz z hiszpańskim, renesansowym sekretarzykiem Vargueño z ozdobnymi okuciami żelaznymi i szufladkami zdobionymi kością. Dr Wiktor Szymborski wygłosił wykład o najważniejszych szlakach pątniczych w Europie i prawach pielgrzymów, jak zwykle oczarowując słuchaczy swoją wiedzą i sztuką opowiadania o historii.
Na zakończenie oficjalnej części wyróżnienie za swoją pracę pt. Echo Collegium Maius odebrała studentka wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Pani Alina Słup. Przez ostatni rok wykonała ona adaptację umożliwiającą osobom niewidomym zapoznanie się z wnętrzem i klimatem Librarii Collegium Maius i Stuby Communis.
Na dziedzińcu Collegium Maius odbywały się pokazy walk średniowiecznych, a wieczorem zawładnęła nim już Lora Szafran ze swoim zespołem.

Zwiedzający oglądają ilustracje dotykowe przygotowane do wykładu dr. Wiktora Szymborskiego „Szlaki pątnicze oraz prawa pielgrzymów w średniowiecznej Europie”. Na zdjęciu prof. dr hab. Krzysztof Stopka, prof. dr hab. Andrzej Mania, Krystyna Polańska, studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku UJ i dr Wiktor Szymborski.

Koncert Lory Szafran.

Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Organizatorzy:
Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ
Dział Promocji i Informacji UJ
Muzeum UJ – Collegium Maius

Logo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Partnerzy:
Instytut Filologii Romańskiej UJ
Instytut Historii UJ
Sekcja ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych Wydziału Polonistyki UJ
Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Logo Wydziału Sztuki UP i logo UJ

Patronat medialny:
Radio Kraków
MiastoKultury.pl
Miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego „Alma Mater”
TVP 3 Kraków

MiastoKultury.pl
Radio Kraków
Miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego „Alma Mater”
TVP 3 Kraków
Video gallery

Nauka i sztuka łączą pokolenia. Reportaż z "Dotknij kultury 2016"