Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydarzenia

24 czerwca 2014 r. odbyła się trzecia edycja Dotknij kultury.

Zgromadzoną w Librarii Collegium Maius publiczność powitał dyrektor Muzeum UJ, profesor Krzysztof Stopka. Zaprosił wszystkich przybyłych do podziwiania i dotykania adaptacji eksponatów przygotowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku oraz do obejrzenia towarzyszącej tegorocznemu wydarzeniu wystawy Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zbiorach Collegium Maius.

Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z rozmaitymi adaptacjami wykonanymi przez studentów wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierunkiem Malwiny Antoniszczak. Ich autorzy wykazali się nie lada pomysłowością w kreowaniu rozwiązań ułatwiających dostęp do sztuki wizualnej ludziom z niepełnosprawnością wzroku.

Sporo wystawionych adaptacji ilustrowało budynek Collegium Maius. Miniaturowy model gmachu w postaci drewnianych klocków pozwalał na zapoznanie się z układem zabytkowych pomieszczeń, zaś makiety sklepień Librarii i Auli Jagiellońskiej, na zaznajomienie się z budową architektoniczną stropów i ich ornamentyką. Ilość dominujących w Librarii materiałów budowlanych przedstawiał schemat procentowy pod postacią różnej wielkości prostopadłościanów z drewna, szkła, metalu i betonu. Część adaptacji obrazowała muzealne zabytki, takie, jak ozdobny dywan czy grający zegar z pochodem rektorów uniwersytetu, a niektóre, np. książki ze specjalnymi wkładkami, uczyły dzieci niewidome chwytu pęsetowego.

Po wystawie Piękno darowane oprowadzała historyczka sztuki, Róża Książek-Czerwińska. W trakcie zwiedzania można było dotykać wybranych eksponatów, których wygląd na bieżąco opisywała przewodniczka. W tym roku Róża odczytała, przygotowane przez siebie, teksty audiodeskrypcji do obrazu Eugène'a Delacroix Duch ojca Hamleta oraz do plakiety pamiątkowej na jubileusz 500-lecia UJ autorstwa Tadeusza Błotnickiego. Na wystawie wyeksponowano adaptacje graficzne wspomnianych dzieł wykonane przez Lecha Kolasińskiego (odlew plakiety pamiątkowej i grafiki wypukłe, ilustrujące obraz Delacroix - kopia oryginału i wersja uproszczona). Oglądającym udostępniono również adaptacje z lat poprzednich, m.in. replikę medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej.