7 czerwca 2013 w Collegium Maius UJ zostały zaprezentowane kolejne adaptacje zwiększające dostęp do sztuki dla osób niepełnosprawnych i poszerzające dotychczasowe zbiory uniwersyteckiego muzeum wykonane w roku 2012. Z radością odnotowujemy, że tego dnia odwiedziły nas setki osób zainteresowanych wystawionymi adaptacjami. Zwiedzający podkreślali, że niezależnie od faktu czy byli osobami sprawnymi, czy też mieli jakąś niepełnosprawność, mogli dotknąć wszystkich adaptacji, co dawało im dużą satysfakcję bliskiego obcowania ze sztuką.

Ogromną popularnością cieszyła się adaptacja medalu Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, która została wykonana przez Lecha Kolasińskiego za zgodą Komitetu Noblowskiego w Sztokholmie.
Poza medalem można było dotknąć linorytów przekazujących treści z obrazów Jacka Malczewskiego. Do tego celu został wybrany cykl Rusałek, do których znakomite opisy przygotowała Róża Książek-Czerwińska.
Swoje adaptacje prezentowali także studenci wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego. Pod okiem Malwiny Antoniszczak opracowali oni szereg interesujących przedmiotów, których można teraz dotykać np. kielicha Jagiellonów i widoczną na nim wyraźnie pogoń litewską.
Z kolei studenci geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentowali rozmaite skały i minerały zastygłe w lawie oraz wyjaśniali meandry życia zaklętego od milionów lat w kamieniu.