Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydarzenia

Pierwsza edycja wydarzenia Dotknij kultury odbyła się w 2012 roku. 26 kwietnia publiczną premierę miał przewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących po Collegium Maius UJ zatytułowany „Dotknij kultury”, nad którym praca rozpoczęła się rok wcześniej, a inspiracje popłynęły z University of Cambridge z Wielkiej Brytanii.

Tego dnia w Collegium Maius spotkali się twórcy przewodnika, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego i Collegium Maius UJ oraz studenci niewidomi i słabowidzący, pracownicy placówek kulturalnych Krakowa i dziennikarze. Spotkanie to było okazją do dyskusji nad rezultatami rocznej pracy nad wydawnictwem, zadawania pytań jego twórcom i konsultantom. Wszystko to działo się w legendarnych miejscach - Librarii i Stubie Communis. To właśnie od tych pomieszczeń rozpoczęło się wspólne zwiedzanie najciekawszych przestrzeni w muzeum. Goście, osoby z niepełnosprawnością i całkowicie sprawne, zwiedzali kolejno Librarię, Stubę Communis, Skarbiec I, Skarbiec II, Pokój Żołędziowskiego, Pokój Grabowskiego, Salę Mikołaja Kopernika oraz Aulę.

Informacje podawane przez przewodnika uwzględniały potrzeby osób niewidomych, a przekaz ustny był wzbogacony o możliwość zapoznania się z wybranymi przedmiotami i elementami architektonicznymi poprzez dotyk (np. piec, schody gdańskie, rokaj). Osoby głuche mogły skorzystać z usług tłumacza języka migowego.

Na dziedzińcu ustawione były stanowiska, przy których niewidomi studenci prezentowali przewodnik po zabytkach Collegium Maius przygotowany z myślą o osobach słabowidzących i niewidomych. Pokazali, w jaki sposób osoby niewidome zapoznają się z grafiką wypukłą i jaka jest jej percepcja w odniesieniu do zaproponowanego opisu.

Libraria Collegium Maius

Libraria Collegium Maius

Schody gdańskie

Schody gdańskie

Uczestnicy koncertu Piwnicy św. Norberta

Uczestnicy koncertu Piwnicy św. Norberta

Artyści Piwnicy św. Norberta

Artyści Piwnicy św. Norberta

Artyści Piwnicy św. Norberta

Artyści Piwnicy św. Norberta