Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20 lat edukacji włączającej na UJ

20 lat edukacji włączającej na UJ

Piękny, czerwcowy wieczór, dzień chyli się ku zachodowi, a na scenie otoczonej starymi murami Collegium Maius przed oczami pełnego dziedzińca publiczności, pojawiają się Aga Zaryan, Grzegorz Dowgiałło i Kuba Stankiewicz. Każdy artysta zaprezentował swój nowatorski styl i prawdziwą ucztę dla zmysłów, a razem stworzyli na krakowskiej scenie niepowtarzalny program artystyczny.

Dość powiedzieć, że Aga Zaryan nie występowała do tej pory z Kubą Stankiewiczem. A jeszcze dołączył do nich Grzegorz. Jedyne w swoim rodzaju trio dostarczyło więc zgromadzonej publiczności niesamowitych wrażeń. Dominował nastrój liryczny, subtelny, ale nie zabrakło też rockandrollowego pazura w solowym utworze Grzegorza Dowgiałły. Kojące dźwięki fortepianu Kuby Stankiewicza czerpały z repertuaru Wojciecha Kilara. Aga Zaryan wykonała m.in. „Piosenkę o końcu świata” do słów Czesława Miłosza i wzruszający utwór „Miłość” poświęcony pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Zabrzmiały także przeboje z tamtych lat - „What a Wonderful World” Louisa Armstronga i „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Wreszcie pod nieboskłonem dziedzińca, w takt kawałka „Bye bye blackbird” Agi Zaryan nad zgromadzoną widownią uniosły się ptaki…

Poetykę wieczoru dopełniły wspomnienia o nieżyjących już muzykach jazzowych, których mieliśmy przyjemność gościć na scenie w minionych edycjach „Dotknij Kultury” –Tomaszu Stańce i Januszu Muniaku, bez których polska muzyka jazzowa byłaby niepełna – jak podczas tego wieczoru, nader trafnie wyraził to Kuba Stankiewicz.

Koncert odbył się z okazji 20-lecia edukacji włączającej na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach wydarzenia "Dotknij Kultury”, o której to rocznicy, w adresie gratulacyjnym skierowanym na ręce kierownika DON UJ, Ireneusza Białka, pisał Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Organizatorami wydarzenia byli Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ oraz Muzeum UJ Collegium Maius.

Fot. Anna Wojnar

Zobacz galerię zdjęć