Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dotknij Kultury 2018

<i>Dotknij Kultury</i> 2018

20 czerwca 2018 r. w Muzeum UJ – Collegium Maius odbyła się siódma edycja „Dotknij kultury”. Podczas wydarzenia mieliśmy przyjemność wysłuchać pasjonującego wykładu prof. dra hab. Jerzego Silberringa z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH „Od czekolady do morfiny”.

Wykład był tłumaczony na język angielski oraz polski język migowy. Adaptacjami pomocniczymi do wykładu były czekoladki oraz makieta mózgu przygotowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku przez studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Po wykładzie odbyła się prezentacja obrazu Józefa Mehoffera, przedstawiającego marszałka Józefa Piłsudskiego. Wysłuchaliśmy audiodeskrypcji do obrazu autorstwa Róży Książek-Czerwińskiej, a Lech Kolasiński przygotował jego graficzną adaptację, którą można było dotknąć.

Następnie odbyło się zwiedzanie Collegium Maius UJ z uwzględnieniem potrzeb osób niewidomych (adaptacje dotykowe) i niesłyszących (PJM) oraz w języku angielskim.

Tradycyjnie, wieczorem na dziedzińcu Collegium Maius wybrzmiała wspaniała muzyka. W tym roku na scenie pojawił się Stanisław Soyka z zespołem. Artyści zagrali koncert „Zobacz we mnie człowieka”, podczas którego można było usłyszeć wybór z szerokiego repertuaru m. in. pieśni do słów Agnieszki Osieckiej z albumu „Tylko brać... Osiecka znana i nieznana”, klasyki Czesława Niemena z wydanej niedawno monografii „W hołdzie Mistrzowi”, w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”. Nie zabraknie pieśni napisanych do wierszy polskich i nie tylko poetów („Allegro ma non troppo” W. Szymborskiej, „Który skrzywdziłeś…” Cz. Miłosza, „Nim przyjdzie wiosna” J. Iwaszkiewicza, sonety W. Shakespeare’a).

Dotknij kultury 2018 – nauka i sztuka łączą pokolenia.

Koncert Stanisława Soyki

fot. A. Wojnar