Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przewodnik Dotknij Kultury

Przewodnik po zabytkach Collegium Maius Dotknij kultury jest dostępny w wersji brajlowskiej zawierającej także grafiki wypukłe oraz w powiększonym druku. Publikacja dla osób niewidomych zawiera opisy uwzględniające percepcję kogoś, kto może nie widzieć od urodzenia, ale informacje te mogą być równie ciekawe dla osób bez niepełnosprawności, ponieważ są przygotowane przez historyka sztuki. Natomiast przewodnik dla osób słabowidzących oprócz tego, że został wydrukowany w znacznie powiększonej czcionce, zawiera duże, kolorowe zdjęcia opisywanych zabytków.

Autorzy

Autorką przewodnika jest Róża Książek-Czerwińska, historyk sztuki Muzeum UJ. W pracy nad jego powstaniem udział wzięli też: Małgorzata Perdeus-Białek, Jadwiga Bobeł, Anna Tańcula, Prof. Krzysztof Stopka, Dr Anna Jasińska. Autorem zdjęć jest Grzegorz Zygier. Autorem ilustracji/tyflografii - Lech Kolasiński, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tekst redagowała Marta Bylica.

Tłumaczenie

Tłumaczenie przewodnika Dotknij kultury na język angielski powstało w wyniku współpracy pomiędzy Katedrą do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Działem ds. Osób Niepełnosprawnych UJ. Przekładu dokonali studenci w ramach zajęć tłumaczeniowych pod opieką dr Olgi Masteli, adiunkta w Katedrze do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ.

Pobierz przewodnik

Pobierz przewodnik w formacie PDF lub przejrzyj online.

Pobierz przewodnik w formacie PDF w wersji angielskiej lub przejrzyj online.

Fragment z przewodnika

Na zdjęciach: po lewej - Kazimierz Wielki; Kraków, ok. 1380 r.; rzeźba z drewna lipowego; wysokość 104 cm, po prawej - jej adaptacja do grafiki dotykowej.

"(…) Do XVIII wieku w wykuszu stał ołtarzyk św. Leonarda. Dziś na tym miejscu umieszczono niewielką rzeźbę z 1380 roku, przedstawiającą króla Kazimierza Wielkiego (ilustracja po lewej). Statuetka ta do lat trzydziestych XX wieku znajdowała się w kolegiacie w Wiślicy. Ta polichromowana rzeźba wykonana jest z drewna lipowego. Niewielka postać króla stoi na wysokiej konsoli przypominającej kształtem i kolorem kamienną kolumnę. Kazimierz Wielki został przedstawiony w srebrzystej zbroi, nakrytej złotym płaszczem podwiązanym pod szyją oraz szpiczastych, lekko zakrzywionych w przeciwne strony, ciżmach (butach). Na głowie ma wysadzaną szlachetnymi kamieniami złotą koronę, w swej górnej części powycinaną w kształcie stylizowanych kwiatów lilii. W rękach trzyma złote insygnia władzy królewskiej: berło w formie długiej i cienkiej laski oraz jabłko w kształcie kuli zwieńczone niewielkim krzyżykiem. Szlachetna twarz władcy przypomina kamienny portret króla z wawelskiego sarkofagu. Ciemne i długie kręcone włosy ciężko spływają na wąskie ramiona króla, a bujna broda dodatkowo podkreśla pociągły kształt jego twarzy. Kazimierz Wielki na tym wizerunku ma duże brązowe oczy, długi, chudy nos i wąskie usta. Wąsy i brwi zostały domalowane ciemną farbą o podobnym odcieniu co włosy i broda. Głowa władcy jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do tułowia. Prawdopodobnie pierwotnie rzeźba ustawiona była wysoko, tak że widz mógł ją oglądać jedynie od dołu, wskutek czego w odbiorze dochodziło do silnego skrótu perspektywicznego. Kazimierz Wielki był królem wyjątkowym, który skodyfikował prawo polskie. Poza tym, że założył nasz uniwersytet, ufundował też liczne miasta, świątynie i zamki. Jak mówi znane powiedzenie, zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Jest jedynym królem polskim, którego nazywamy wielkim."

Publikowanie i cytowanie tekstów z przewodnika na innych stronach internetowych jest możliwe z podaniem źródła lub linku do niniejszej strony, a innego typu wykorzystanie tych materiałów należy uzgodnić z Centrum Dostępności Uniwersytetu Jagiellońskiego.